Ruffian

Serban

Barcelona a castigat Finala UEFA Champions League - 2009

Etichete:

Barcelona a castigat in aceasta seara finala UEFA Champions League dupa ce a facut un meci superb in fata unei echipe neputincioase, Manchester United.

Manchester a inceput in forta partida, creindu-si 2 ocazii in primele 10 minute prin atacantul lor Cristiano Ronaldo. Barcelona fiind dominata pana in minutul 10 de M.U., dar dupa o superba incursiune a lui Eto'o a deschis scorul.

Aici s-a intors soarta meciului, Barcelona fiind autoritatea suprema din teren pe tot parcursul meciului. M.U. incet, incet s-a stins, probabil pentru ca asteptau ca starul lor sa faca tot meciul. Neputinta echipei engleze s-a observat cel mai mult in a doua parte a meciului, cand Cristiano Ronaldo a cedat pshihic si a avut cateva intrari foarte urate. De asemenea Paul Scholes ar fi trebuit eliminat dupa o intrare criminala asupra mijlocasului Víctor Vázquez.

Lionel Messi a incheiat tabela, inscriind cu capul pentru 2-0, dupa o superba centrare venita de la Xavi.